طراحی سایت ارزان و حرفه ای تخصص ماست

فضای مجازی یک واقعیت انکار ناپذیر است

0

به گزارش طراحی سایت آردیچ به نقل از خبرنگار مهر، سید امیر مرتضوی ظهر یکشنبه در جلسه فعالان فضای مجازی که در مجتمع فرهنگی دیجیتال امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: ناهنجاری های اجتماعی با آسیب های اجتماعی نباید اشتباه گرفته شود. تعریفی که از ناهنجاری های اجتماعی داریم این است که هر حرکتی و رفتاری که بر خلاف اخلاقیات، باورها و فرهنگ و آداب یک جامعه باشد ناهنجار تلقی می شود.

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم‌ دادگستری خراسان رضوی با اشاره به انواع ناهنجاری گفت: جرم، گناه، انحراف اجتماعی، تخلف و آ آسیب های اجتماعی انواع گونه های ناهنجاری محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه بیکاری خود آسیب اجتماعی است ابراز کرد: جایگاه فرهنگ پیشگیری در کشور تغییر کرده و پیشگیری های فرهنگی اجتماعی ۷۰ درصد، امنیتی ۲۰ درصد و کیفری ۱۰ درصد را شامل می شود اما اکنون تغییر کرده است.

مرتضوی تصریح کرد: اولویت جرایم ما توهین است، بعد ایراد ضرب و جرح، سپس سرقت بعد از آن تهدید، تصادفات و در آخر تخریب و تمامی این ها به حوزه فرهنگی بر می گردد. همچنین امروز خشونت و بیکاری افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: رسانه های امروز باید به سمت مطالبه کری بروند و این به یک اصل تبدیل شود. بیش از ۲۰۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم کسانی که متولی آب هستند در زمان حفر این چاه های غیرمجاز کجا بودند؟ چرا میلیون ها متر مربع اراضی تصرف شده داریم که حالا بخواهیم رفع تصرف کنیم؟ این همه مطالبات معوقه بانکی وجود دارد که برخی به بانک ها به صورت کلان بدهکارند و دستگاه های متولی به سراغشان نرفته اند.

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم‌ دادگستری خراسان رضوی گفت: یک وظیفه قوه قضاییه رسیدگی به کشف جرم و صدور حکم و اجرا است و وظیفه دیگرش حفظ حقوق عمومی است. در همین مسیر از سازمان ها انتظار داریم وظایف و تکالیف سازمانی شان را به موقع انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه در سرقت ها ۳۳ درصد خود مردم مقصر هستند خاطرنشان کرد: فضای مجازی را یک واقعیت بدانیم که روز به روز توسعه پیدا می کند و خیلی از مراودات و مبادلات در این فضا صورت می گیرد. پس چگونه انکارش کنیم؟ از نظر توسعه و نشر و مخاطبین باید این فضا را بررسی کنیم. از تهدید و فرصتش آگاه باشیم و از نقاط قوتش بهره بگیریم.

مرتضوی بیان کرد: قوه قضائیه برای سومین سال متوالی جشنواره ایده ها و فرصت ها را در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می کند. این جشنواره علاوه بر اینکه فرصتی به جوانان برای عرضه ایده هایشان می دهد، فرصتی برای بازار کار محسوب می شود و تا ۱۰ بهمن ماه برای ارائه آثار فرصت باقی است.

تقسیم کار ملی  در حوزه  کاهش آسیب های اجتماعی

وی تاکید کرد: در حوزه آسیب های اجتماعی تقسیم کار ملی داریم و  طلاق، بیکاری، اعتیاد، حاشیه نشینی و مفاسد اجتماعی و اخلاقی پنج آسیب مهم تلقی می شوند که به صورت دقیق تری روی این‌ موارد تمرکز کرده ایم

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم‌ دادگستری خراسان رضوی با اشاره به رتبه طلاق خراسان رضوی گفت: در سال ۹۳ رتبه اول در کشور را داشتیم، در ۹۴ به رتبه سوم رسیدیم و در پایان سال ۹۵، به رتبه هشتم دست یافتیم.

وی در خصوص مراکز مهر خانواده ابراز کرد: به استناد تبصره ۴۱ و ۶۸ ماده اجرایی، باید ملاقات اطفال در خارج از کلانتری و پاسگاه صورت بگیرد و امروز در ۱۵ شهرستان این مرکز را تاسیس کرده ایم که آخرین مورد آن در جوین و جغتای بود.

مرتضوی ادامه داد: اولین سامانه ملی پیشگیری از طلاق در خراسان رضوی راه اندازی شده و همین سامانه کشوری نیز شده است.

وی در رابطه با کمپین شهر بدون تصادف گفت: دو مسیر را برای این مهم را در نظر گرفتیم که از ابتدای وکیل آباد تا انتهای آن و بلوار شهید شوشتری هستند .رانندگان این دو محور تمامی مقررات راهنمایی را باید رعایت کنند و ۳۸۱ خودرویی که سرعت غیر مجاز داشتند را شناسایی کردیم و پلاک این خودروها در اختیار دادسرا قرار گرفته و تا سه ماه خودرویشان توقیف می شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.